Jak nie przepłacać za hotel? 5 podstawowych zasad

Lubicie podróżować, ale przed każdym wyjazdem przerażają Was koszty wyjazdu? W takiej sytuacji warto zastanowić się czy nie da się tych kosztów jakoś znacząco obniżyć! Z reguły na całkowity koszt każdej podróży ogromny wpływ ma cena noclegu. Sprawdźcie więc kilka moich podstawowych zasad, które pomogą Wam zarezerwować wymarzony hotel i jednocześnie obniżyć rachunki z kolejnych podróży!

Zasada 1: Rezerwuj z wyprzedzeniem

Ceny pokoi hotelowych bywają bardzo dynamiczne i w większości przypadków im bliżej daty podróży tym trudniej o okazyjną cenę. Większość hoteli ma pewną pulę tańszych pokoi, po ich wykupieniu ceny stopniowo rosną, a ostatnie pokoje bywają kilkakrotnie droższe od tych wykupionych kilka miesięcy w przód. Plany bywają jednak zmienne i nawet jeżeli jesteśmy w stanie coś zaplanować z dużym wyprzedzeniem to płatność za hotel z góry bywa ryzykowna. Z pomocą przychodzi w takich sytuacjach booking.com Jest to największy na świecie pośrednik hotelowy. Nie znaczy to, że jest najtańszy, ale bardzo przydatny do robienia rezerwacji na tzw. wszelki wypadek. Większość ofert prezentowanych na booking.com możemy zarezerwować z opcją bezpłatnej anulacji. Dobrze jest więc najpierw znaleźć coś na booking.com, zarezerwować z opcją anulacji i dopiero w tym momencie zacząć szukać lepszych okazji. W sytuacji gdyby ceny hoteli nieoczekiwanie skoczyły w górę – jesteśmy bezpieczni.

Zasada 2: Zawsze porównuj cenę!

W sieci jest cała masa serwisów umożliwiających porównanie cen hoteli (tzw. multiwyszukiwarek). Moja ulubiona to hotelscombined:

Wyszukiwarka umożliwia szybkie przeskanowanie setek serwisów internetowych oferujących możliwość rezerwacji hotelu przez Internet. Na swojej liście serwisów ma też booking.com W ten sposób bardzo szybko możecie sprawdzić, czy cena którą sobie zabezpieczyliście zgodnie z zasadą 1. jest na daną chwilę najlepsza, czy też konkurencja oferuje niższe stawki. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo ciągle rosnącej popularności i zasięgowi multiwyszukiwarki nie mają jeszcze w swojej ofercie wszystkich hoteli. W szczególności może tam brakować niektórych hoteli niezrzeszonych w żadnej sieci, których właściciele zdecydowali się na inny sposób dystrybucji miejsc noclegowych (np. zrezygnowali z usług pośredników i umożliwiają rezerwacje tylko bezpośrednio w hotelu). Są też pośrednicy, którzy oferują pokoje hotelowe wyłącznie zarejestrowanym użytkownikom np. Travelist (głównie polskie hotele), czy też Travelpony i tym samym ich ceny nie pojawiają się w wyszukiwarkach.

Zasada 3: Szukaj kodów promocyjnych

Cenę hotelu, również tego rezerwowanego w sposób opisany powyżej można znacznie obniżyć korzystając z licznych promocji i kodów rabatowych. Niektóre serwisy co jakiś czas chcąc zachęcić do siebie nowych klientów dają zniżki na określone rezerwacje. Jest też sporo stron (głównie zagranicznych) oferujących zniżki na pierwszy nocleg. Np. Travelpony daje 35 dolarów zniżki przy pierwszej rezerwacji na kwotę powyżej 200 USD. Natomiast na Stayful dostajemy 25 dolarów zniżki już przy rezerwacji za 75 dolarów. Od czasu do czasu pojawiają się jednak znacznie lepsze oferty. Warto więc śledzić strony internetowe i blogi publikujące najciekawsze oferty.

Zasada 4: Korzystaj z programów lojalnościowych

Duża część hoteli jest zrzeszona w różnych sieciach hotelowych oferujących swoje karty lojalnościowe. Jeżeli planujemy sporo nocować poza domem, zdecydowanie powinniśmy zainteresować się takimi programami lojalnościowymi. Samo zapisanie się nic nie kosztuje, a pozwala często nie tylko sporo zaoszczędzić (np. dzięki niższym cenom oferowanym wyłącznie członkom programu), ale i skorzystać z bonusów oferowanych stałym klientom (np. szybszy Internet, pokoje o wyższym standardzie, dostęp do spa i saloników biznesowych). Zasada jest prosta: im więcej nocujemy w danej sieci tym większe bonusy otrzymujemy. Dla maksymalizacji korzyści trzeba jednak korzystać z tych programów w sposób zaplanowany, o czym niebawem napiszę szerzej na blogu.

Zasada 5: Nie ograniczaj się do hoteli

Na całym świecie coraz popularniejsze stają się serwisy umożliwiające wynajmowanie własnych pokoi i mieszkań. Do najpopularniejszych należą airbnb i wimdu. Wynajęcie całego mieszkania może być opłacalne w wielu sytuacjach, a przede wszystkim kiedy podróżujemy całą grupą. Jednak również przy indywidualnych rezerwacjach może okazać się, że skorzystanie z usług tych serwisów może być korzystne zwłaszcza w miastach gdzie hotele są wyjątkowo drogie.

Sposobów na obniżenie kosztów noclegów jest oczywiście dużo więcej. Stosowanie się do powyższych wskazówek uważam jednak za podstawę, która pozwoli nie przepłacić za pokój. Niedługo napiszę o bardziej zaawansowanych metodach rezerwacji hotel, które pozwalają nocować dosłownie za darmo. Na początek zachęcam do przeczytania artykułu o korzystaniu z hotelowych gwarancji najniższej ceny. Zachęcam też do regularnego zaglądania na moją stronę.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.