Beko CaffeExperto CEG7304X – recenzja automatycznego ekspresu do kawy
Jeżeli planujecie zakup automatycznego ekspresu do kawy, koniecznie musicie sprawdzić moją recenzję Beko CaffeExperto CEG7304X. Ekspres wyróżnia się wygodą w obsłudze i możliwością łatwego przygotowania wielu rodzajów kaw. To nowość na rynku, która dla wielu z Was może być idealnym wyborem.
Najnowsze ekspresy ciśnieniowe Beko już w sprzedaży
Na rynek trafiły niedawno nowe automatyczne ekspresy ciśnieniowe od świetnie znanej marki Beko, której produkty wielu z Was może mieć już w kuchni. Firma zaliczana jest do europejskiej czołówki producentów AGD, ciekawe zatem czy równie dużym zainteresowaniem będą cieszyły się ich najnowsze ekspresy do kawy.
Na moje testy trafił model Beko CaffeExperto CEG7304X, którego aktualną cenę możecie sprawdzić tutaj:
Unboxing Beko CaffeExperto CEG7304X
Sprawdźmy zatem jak sprzęt prezentuje się w praktyce. Na początek zobaczmy co dostajemy w zestawie z ekspresem:
Poza ekspresem w zestawie znajdujemy:
- odpinany pojemnik na mleko z dyszą do spieniania;
- łyżeczkę do nakładania mielonej kawy;
- instrukcję obsługi (w kilku językach, w tym w języku polskim);
- czyścik do czyszczenia wnętrza ekspresu;
- saszetki z odkamieniaczem;
- kabel zasilający;
- kartę gwarancyjną;
- ulotkę z opisem podstawowych funkcji ekspresu.
Budowa ekspresu
Pora przyjrzeć się z bliska poszczególnym elementom. Na początek pojemnik na mleko:
W sprzedaży znajdziecie bardzo podobny ekspres Beko nieposiadający pojemnika, a zamiast tego wyposażony w samą dyszę do spieniania mleka.
Tutaj natomiast macie w zestawie pojemnik mieszczący 0,6 litra mleka, który ma odpinaną dyszę spieniającą i przede wszystkim regulację poziomu spieniania.
Jeszcze ważniejszy pojemnik to oczywiście pojemnik na wodę:
Ten ma pojemność aż 2 litrów, co spokojnie wystarczy na zrobienie kaw dla całej rodziny, jak i sporej ilości gości.
Patrząc na ekspres od góry dostrzeżemy natomiast pojemniki na kawę:
Pod większą klapką znajduje się pojemnik na kawę ziarnistą, którą ekspres automatycznie mieli wbudowanym żarnowym młynkiem ze stali nierdzewnej. Młynek ma ponadto regulację grubości mielenia. Do wyboru mamy aż 13 poziomów.
Tuż obok znajduje się natomiast pojemnik na kawę zmieloną. Do jej nasypania możemy posłużyć się dołączoną łyżeczką.
Ogromnym atutem testowanego ekspresu jest świetny ekran dotykowy. Na naklejce możecie zobaczyć wszystkie potencjalne obrazki, jakie wyświetla:
Proces parzenia kawy
Przed startem pamiętajmy tylko, aby dolać wody do ekspresu.
Możemy to zrobić wyjmując i wkładając pojemnik, albo po prostu dolewając wodę do zamontowanego pojemnika.
Włącznik ekspresu znajduje się w górnym lewym rogu i po jego naciśnięciu na panelu dotykowym pojawią się nam wszystkie dostępne opcje.
Uruchomi się także proces automatycznego czyszczenia, który powtórzy się również przy wyłączaniu ekspresu. Możemy z niego zrezygnować, ale dla zachowania czystości przewodów myślę, że warto zostawić tę funkcję.
W trakcie parzenia kawy ciepło z podgrzewanej wody możemy wykorzystać do ogrzania filiżanek. Służy do tego specjalna tacką na wierzchu ekspresu:
Zanim zaparzymy pierwszy napój oczywiście musimy wsypać kawę. Pojemnik na kawę ziarnistą zmieści jej aż 250 gram, a jeżeli kawa się skończy, ekspres nas o tym poinformuje mrugającą lampką z ziarnami kawy.
Pamiętajmy też, że mamy tutaj możliwość regulacji grubości mielenia. Jedynka oznacza bardzo drobne mielenie, a 13ka najgrubsze mielenie.
Jeżeli wolimy użyć kawy mielonej, wtedy musimy odmierzyć jej ilość i dosypać ją bezpośrednio przed parzeniem kawy.
Wsypujemy tutaj maksymalnie 13 gram, więc w zasadzie sypiemy kawę tylko na jedną filiżankę. Przed zrobieniem kolejnej kawy musimy dosypać kawę ponownie.
Bogaty wybór rodzajów kaw
Do wyboru mamy 10 kaw, w tym 5 czarnych (Espresso, Double, Americano, Ristretto i Lungo) i 5 mlecznych (Espresso Macchiato, Capuccino, Caffe Latte, Flat White, Latte Macchiato) .
Te czarne palą się jaśniejszym światłem, gdyż do przygotowania mlecznych niezbędne jest podpięcie pojemnika na mleko.
Pojemnik ma bardzo prostą w obsłudze i intuicyjną regulację pianki. Podnosimy specjalną zaślepkę i wpinamy w nią pojemnik aż usłyszymy delikatne kliknięcie.
Dysza na mleko jest regulowana i ważne jest abyśmy odpowiednio ustawili jej kąt.
Regulować możemy też wysokość dyszy do kawy. Wysokość jednej i drugiej dyszy musimy po prostu dostosować do wysokości szklanki.
Pora zatem przejść do parzenia pierwszej kawy. Jeżeli wcześniej uzupełniliśmy poszczególne pojemniki to aby uruchomić parzenie, wystarczy że naciśniemy na panelu obrazek z żądaną kawą.
Na tym praktycznie kończy się tutaj cała filozofia. Naciskamy wybraną kawę na wyświetlaczu i resztę robi za nas ekspres. Wcześniej możemy tylko zdecydować czy kawa ma być mocniejsza czy słabsza klikając jedno lub dwa ziarna kawy.
W przypadku Caffe Latte najpierw do szklanki wędruje kawa, a następnie spienione mleko:
Minutka czekania i mamy piękną kawę niczym z dobrej kawiarni:
Cały proces jest tutaj automatyczny, w zależności od tego jaką kawę wybierzemy, ekspres sam decyduje co należy nalać w jakiej kolejności i jakiej ilości. Domyślne ilości zarówno kawy, jak i mleka możemy jednak regulować zmieniając zapisane ustawienia. Jeżeli uznamy jednak, że pierwotne ustawienia były lepsze, to możemy je łatwo przywrócić.
Regulacja pod własne preferencje
Ustawienia te warto regulować oczywiście jeżeli mamy jakieś szczególne preferencje smakowe, albo też filiżanki lub szklanki o innej pojemności.
Warto też wspomnieć, że ekspres oferuje możliwość zwiększenia oszczędności energii. Poprzez włączenie trybu Eco, w którym ekspres nie podświetla kawy i wyłącza się automatycznie nie po 20 minutach, jak to jest domyślnie, ale już po 10 minutach nieużywania.
Możemy też włączyć tryb szybki, w którym parzenie kawy będzie szybsze w zamian za rezygnację z zaparzania wstępnego.
Zaparzanie wstępne wymaga natomiast odrobiny czasu, ale pomaga wydobyć więcej smaku z kawy. Sam smak kawy oczywiście w dużej mierze zależy od jakości ziaren, natomiast sam ekspres ma tutaj za zadanie nic nie zepsuć wydobywając z nich aromat. Ekspres czyni to dzięki odpowiedniemu ciśnieniu, aż 19 barów.
Plusem ekspresu automatycznego jest również duża powtarzalność jakości zaparzanych kaw. Jeżeli nic nie zmieniamy w ustawieniach, wtedy możemy zrobić niezliczoną ilość tak samo dobrze zaparzonych kaw.
Wady i zalety ekspresu
Chciałem jeszcze podkreślić, że ekspres Beko jest wyjątkowo cichy. Co prawda sam proces mielenia i zaparzania kawy generuje dźwięki, ale ekspres nie jest na tyle głośny aby przeszkadzał innym domownikom w rozmowie, czy też oglądaniu telewizji. Świetnie wytłumiona jest przede wszystkim praca młynka, który w innych modelach potrafi być przeraźliwie głośny.
O czym warto pamiętać w przypadku tego modelu to przede wszystkim odpowiednie ustawienie kubka, czy też filiżanki. Mamy tutaj duży zakres regulacji, ale musimy pamiętać, żeby zarówno dysza kawy, jak i ewentualna dysza na mleko trafiały w odpowiednie miejsce.
O ile przy większości kaw nie powinniśmy mieć z tym problemów to np. przy Espresso Macchiato warto być czujnym i ręcznie podnieść filiżankę.
Zobaczyliście już jak się robi mleczne kawy tym ekspresem, pora zatem na czarne kawy.
Miłośnicy małej czarnej niewątpliwie docenią, że mamy tutaj podwójną dyszę na kawę, co oznacza, że możemy robić 2 czarne kawy jednocześnie, wystarczy odpowiednio ustawić filiżanki.
Jeżeli na wyświetlaczu wybierzemy Double, wtedy ekspres zrobi podwójne espresso.
Fani czarnych kaw docenią również możliwość odpięcia i schowania pojemnika na mleko. Ten można np. podpinać tylko na specjalne okazje, kiedy odwiedzą nas goście gustujący w kawach mlecznych.
Przy odpiętym pojemniku na mleko, kawy mleczne będą widoczne, ale nieco przygaśnięte.
Ekspres jest także bardzo wygodny dla osób chcących skorzystać z kawy mielonej. Musimy ją tylko wybrać na wyświetlaczu, wcześniej oczywiście dosypując kawę do odpowiedniej komory.
Niezależnie od tego czy kawę przygotujemy z ziaren, czy z kawy mielonej, napój będzie esencjonalny i będzie miał piękną piankę.
System spieniania mleka – plusy i minusy
Sporo osób wybierając ekspres automatyczny może mieć tutaj wątpliwości. Różne ekspresy różnią się pod tym względem i stosują różne systemy, a te mają swoje plusy i minusy. W przypadku tego modelu i innych ekspresów z pojemnikami na mleko wątpliwości może budzić to co zrobić mlekiem pozostałym w pojemniku. Mamy tutaj kilka możliwości.
Przede wszystkim ekspresem możemy spienić samo mleko bez parzenia kawy.
W ten sposób możemy chociażby zrobić świetny napój dla dzieci. Czy też dodać sobie trochę pianki do wcześniej zrobionej kawy.
Inną opcją, którą stosuję, kiedy planuję zrobić kolejną kawę nieco później, jest wstawienie pojemnika do lodówki.
W obu przypadkach musimy jednak pamiętać, aby umyć pojemnik, jak również elementy dyszy spieniającej.
Konserwacja i czyszczenie ekspresu
Konserwacja i czyszczenie ekspresu są bardzo proste i nie zajmują dużo czasu, ale nie możemy zapominać o tych czynnościach. Regularnie należy chociażby wyjmować pojemnik z resztkami kawy.
Dostęp m.in. do pojemnika na zużytą kawę uzyskamy bardzo łatwo pociągając za dyszę do kawy i otwierając frontowe drzwiczki.
Ekspres co prawda przypomni nam o konieczności opróżnienia pojemnika po każdym zrobieniu 10 kaw, ale warto zrobić to wcześniej, szczególnie jeżeli nie używamy ekspresu codziennie i np. zostawiamy go na wiele dni.
Łatwo wyjąc i wyczyścić możemy też zaparzacz.
W kilku modelach, jakie miałem nie było to aż tak proste, tutaj warto zatem docenić łatwą dostępność praktycznie całego systemu zaparzania.
Regularnie musimy też zwracać uwagę na ten czerwony pływak, czy aby nie jest uniesiony:
Oznacza to, że tacka ociekowa jest już pełna i należy wylać wodę. Woda ta zbiera się głównie w trakcie automatycznego czyszczenia przy starcie i wyłączaniu ekspresu:
Jeżeli będziemy pamiętać o właściwej konserwacji sprzętu, w tym o odkamienianiu ekspresu, z urządzenia powinniśmy się cieszyć przez długie lata.
Dużym plusem urządzenia jest to, że o wielu problemach będzie nas samo informowało, jak chociażby o tym, że brakuje mu kawy, wody, czy też że wymaga wspomnianego odkamieniania.
Podsumowanie recenzji Beko CaffeExperto CEG7304X
Testowany przeze mnie Beko CaffeExperto CEG7304X to ekspres dla ludzi, którzy cenią sobie zarówno dobrą kawę, jak i wygodę w jej przygotowaniu.
Sprzęt jest wyjątkowo prosty w obsłudze, a mimo to oferuje aż 10 rodzajów kawy.
Jedyne czego nie robi to nie dekoruje jej cynamonem, ale takiego ekspresu jeszcze niestety nie widziałem na rynku, jeżeli na taki trafiliście to dajcie znać w komentarzach.
Nie bez znaczenia jest również to, że ekspres bardzo ładnie się prezentuje, świetnie wygląda przede wszystkim ten duży wyświetlacz, z którego obsługą nikt nie powinien mieć kłopotów.
Pomimo wspomnianej prostej budowy mamy tutaj możliwość regulacji najważniejszych parametrów. Możemy też korzystać zarówno z mielonej, jak i ziarnistej kawy.
Jeżeli mógłbym mówić o jakichś wadach to przede wszystkim o tym to, że potrafi się kurzyć. Poza tym na ekranie dotykowym mogą pojawiać się ślady po palcach. Ten problem jednak dotyczy większości podobnych ekspresów. Sprzęty te oczywiście nie zawsze będą idealnie czyste, szczególnie kiedy będziemy z nich intensywnie korzystać.
Rozważając zakup ekspresu nie sposób nie brać pod uwagę jego ceny. Pod tym względem ekspres od Beko wypada naprawdę korzystnie, szczególnie biorąc pod uwagę jego wszystkie atuty, w tym system automatycznego spieniania mleka.
W chwili kiedy to nagrywam, ekspres można kupić w okolicach 2 tys. złotych. Tutaj możecie sprawdzić, jak jego cena kształtuje się obecnie i czy nie ma akurat jakiejś promocji:
Większość konkurencyjnych ekspresów o podobnych możliwościach kosztuje kilkaset złotych więcej, więc mamy tutaj dobry stosunek ceny do jakości.
Ze swojej strony mogę Wam rekomendować ten sprzęt i jestem przekonany, że wypijecie dzięki niemu nie jedną pyszną kawkę.
Mam też nadzieję, że moja recenzja Beko CaffeExperto CEG7304X chociaż trochę ułatwiła Wam wybór idealnego automatycznego ekspresu ciśnieniowego.
2 comments