ADO A20F – recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike

Rower elektryczny sam w sobie jest już fantastycznym pojazdem. Jednak elektryczny fatbike to już wehikuł z innej planety. Sprzęt tego typu potrafi kosztować mnóstwo pieniędzy. ADO A20F to natomiast elektryczny fatbike w świetnej cenie – sprawdźcie jak się prezentuje!

ADO A20F – elektryczny fatbike w świetnej cenie

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - rower

ADO, czyli A Dece Oasis to producent mający w swoim portfolio już kilka modeli elektrycznych rowerów. Marka wyróżnia się świetnym designem swoich produktów. Pomimo tego, że jest to firma z dalekiego wschodu, z punktu widzenia polskich konsumentów najważniejsze jest, że posiada magazyn zlokalizowany w Polsce, jak również lokalne centrum serwisowe. Nie ma zatem obaw o realizację gwarancji, co może być bardzo ważne w przypadku zakupu tak drogich sprzętów. Warto bowiem pamiętać, że rower elektryczny to nie jest tania zabawka. Z reguły ich ceny sięgają ok. 10 tys. złotych. ADO oferuje jednak znacznie bardziej przystępne ceny.

Szczególnie rowery typu fatbike potrafią kosztować krocie, jednak ADO A20F to sprzęt, który możecie kupić już za mniej niż 5 tysięcy.

Warto go zamówić szczególnie teraz w trakcie promocji przedświątecznej. Zamówicie go obecnie za $1059, czyli ok. 4200 zł!

ADO A20F – unboxing

Do mnie Mikołaj przyjechał w tym roku wcześniej i dostarczył mi właśnie takie oto pudło:

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - paczka

Przy okazji pozdrawiam dostawcę Fedex, który chyba skakał po tym pudle. Miał jednak powody, bo pudło jest ogromne i waży sporo – ok. 40 kg.

Na szczęście pojazd był perfekcyjnie zapakowany i zabezpieczony.

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - unboxing

W środku poza samym sprytnie złożonym rowerem znalazło się trochę akcesoriów:

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - akcesoria

  • zestaw kluczy;
  • dwa kluczyki do odblokowania baterii;
  • pompka ręczna;
  • uchwyt na telefon;
  • instrukcje obsługi (skrócona i pełna).

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - pompka do roweru

Montaż samego roweru zajął mi trochę czasu, ale wynikało to głównie z tego, że jego poszczególne elementy były oklejone foliami i gąbkami ochronnymi na czas transportu.

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - unboxing - złożony rower

Parametry ADO A20F

Żebyśmy lepiej zrozumieli co oglądamy, zerknijmy jak ten sprzęt prezentuje się w liczbach:

Wymiary: 1740*530*1200 mm

Waga: 34 kg (29 kg bez baterii)

Silnik: 500 W (ograniczony do 250 W w wersji europejskiej)

Bateria: 36V10.4AH

Opony: 20 calowe opony terenowe o grubości 4 cali!

Zasięg: 80 km w trybie wspomagania, 40 km w trybie w pełni elektrycznym

Prędkość maksymalna: 25 km/h (35 km/h po odblokowaniu limitu)

Do omówienia samych parametrów szybkościowych jeszcze dojdziemy, bo sprawa jest skomplikowana.

Budowa ADO A20F

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - na podeście

Budowa roweru tylko na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjnego BMX’a, czy też rower górski. Mamy tutaj co prawda kilka rozwiązań tradycyjnych, ale i sporo unikatowych, o których warto wiedzieć.

Zacznijmy od dołu, czyli od opon. Tymi rower ten najbardziej różni się od 99% rowerów jakie widzieliście. Jest to fatbike, czyli rower na wyjątkowo grubych oponach. Te w A20F mają aż 4 cale grubości. Wyglądają jak z jakiegoś pojazdu terenowego i nadają rowerowi muskularnej sylwetki. Koła w tym rowerze mają 20 cali, co mogłoby sprawiać wrażenie, że są bardzo małe. Jest to jednak błędne przekonanie, bo w połączeniu z tymi oponami średnica koła ma już 28 cali.

opona fatbike'a ADO A20F

Muskularne są tutaj jednak nie tylko koła, ale i sama rama. Ta jest wyjątkowo solidna. Musi wytrzymać nie tylko konstrukcję ciężkiego roweru, ale i cenne i ciężki ładunek – baterię do zasilania silnika. Na samą ramę mamy natomiast aż 10 lat gwarancji, więc wyraźnie producent jest pewien jej wytrzymałości.

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - klamra ramy

Może Was zatem zastanawiać, gdzie w zasadzie jest ta bateria? Otóż jest ona sprytnie schowana w ramie, a dostęp do niej uzyskujemy po zgięciu roweru w pół.

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - zgięcie

Funkcja zginania jest jednym z największych wyróżników tego sprzętu. Zginanie służy z jednej strony wyjęciu wspomnianej baterii, z drugiej – umożliwia łatwiejszy transport i przechowywanie roweru.

Zgiąć możemy również kierownicę, a po złożeniu rower staje się już całkiem kompaktowy.

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - złożony rower

Również pedały możemy sprytnie złożyć, aby zajmowały mniej miejsca.

Regulowana wielofunkcyjna kierownica

Kierownicę ADO A20F możemy regulować obracając ją dowolnie, jak również podnosząc i opuszczając wedle potrzeb.

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - telefon w uchwycie

Jest całkiem szeroka, ale i tak jest niemal w pełni zapełniona, szczególnie jeżeli podepniemy do niej telefon.

Przede wszystkim obok rączek mamy tutaj 2 dźwignie hamulców (przedniego i tylnego), wyświetlacz do sterowania silnikiem i kontroli parametrów jazdy, a po drugiej stronie dźwignie zmiany biegów.

W zestawie znajduje się uchwyt na telefon, który warto zamontować i umieścić tutaj telefon. Możemy to zrobić nie tylko w celu korzystania z nawigacji, ale i w celu naładowania go. Na kierownicy znajduje się gniazdo USB, którym możemy naładować dowolne urządzenie!

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - gniazdo USB

Ponadto mamy tutaj klakson i włącznik światła.

Bezpieczeństwo jazdy

Rower jak każdy pojazd musi nie tylko zapewniać frajdę z jazdy, ale i przede wszystkim bezpieczeństwo.

System hamowania składa się tutaj z podwójnych hamulców tarczowych.

hamulce tarczowe

Bezpieczeństwo to również widoczność i słyszalność.

Swoją obecność możemy zasygnalizować wszystkim specjalnym klaksonem umieszczonym na kierownicy. Dźwięk jest wyjątkowo głośni i irytujący, zatem spełnia swoje funkcje 🙂 Przegoni nawet najbardziej zatwardziałego zawalidrogę.

Rower ma ponadto bardzo dobrze świecącą przednią lampę, również uruchamianą na kierownicy.

ADO A20F - recenzja - światło

Ponadto na kołach znajdują się odblaski. Brakuje natomiast tylnego światła. Warto o takim pomyśleć na własną rękę, bo w ciemności możemy być słabo widoczni.

Napęd i tryby jazdy

ADO A20F to rower elektryczny, ale niech nie zmyli Was stereotyp, że rowery tego typu to pojazdy dla leniwych. Na tym sprzęcie można się zmęczyć równie szybko jak na zwykłym rowerze. W zasadzie to możemy z niego korzystać tak jak z każdego innego – napędzają go siłą własnych mięśni, pedałując. To co daje nam silnik w tym pojeździe to de facto możliwość wspomagania jazdy. Jedziemy znacznie szybciej niż w trakcie zwykłego pedałowania. To czy korzystamy ze wspomagania i w jakim zakresie zależy już jednak wyłącznie od nas.

Rower oferuje 7 przerzutek Shimano, działających podobnie jak w innych popularnych rowerach.

przerzutki Shimano

Ich regulacja znajduje się po prawej stronie kierownicy.

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - sterowanie przerzutkami

Po lewej – za pomocą ekranu LCD możemy natomiast kontrolować tryb wspomagania elektrycznego. Do wyboru mamy tutaj 3 tryby od najmniejszego do największego wspomagania elektrycznego.

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - wyświetlacz

Musimy jednak pamiętać, że rower oferuje wspomaganie elektryczne wyłącznie do maksymalnej prędkości 25 km/h. Wynika to z obowiązujących w Europie przepisów. Silnik ADO A20F ma jednak moc aż 500W i pozwala na wspomaganie jazdy nawet do 35 km/h. Wymaga to zmiany konfiguracji roweru. Możemy tego dokonać sami, ale robimy to już na własną odpowiedzialność. Po zmianie ustawień rower może jeździć również w trybie w pełni elektrycznym (bez konieczności pedałowania).

Doświadczenia z jazdy

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike - ładowanie

Moja recenzja to póki co zaledwie pierwsze wrażenia po rozpakowaniu tego sprzętu. Pogoda w Polsce jest fatalna, więc na jakiekolwiek dłuższe przejażdżki jeszcze przyjdzie czas, a swoje wrażenia przedstawię tutaj niebawem.

Przede wszystkim musze jeszcze przetestować maksymalny zasięg na jednym ładowaniu. Według danych technicznych jest to do 80 km w trybie wspomagania jazdy i nawet 40 km w trybie w pełni elektrycznym. Przy obecnych mrozach prędzej zamarzłbym niż przejechał taki dystans, więc na pełną recenzję musicie jeszcze zaczekać.

Pewnym utrudnieniem jest również brak błotników. Ten problem da się jednak rozwiązać bo do kupienia są takowe, muszę zatem zaopatrzyć się w nie, aby móc w pełni korzystać z roweru niezależnie od pogody.

Podsumowanie recenzji ADO A20F

ADO A20F - recenzja rewelacyjnego roweru elektrycznego typu fatbike

Na pełne podsumowanie przyjdzie Wam zatem zaczekać, ale już teraz mogę z całą pewnością powiedzieć, że sam rower jest bardzo wygodny w jeździe i przede wszystkim wyróżnia się na drodze. Jest też zaskakująco dobrze wykonany. Mój poprzedni rower elektryczny w porównaniu z tym sprzętem prezentuje się blado jeżeli chodzi o konstrukcję.

Fatbike jest przede wszystkim znacznie cięższym i większym rowerem niż większość popularnych rowerów elektrycznych. Niewątpliwie nie jest to sprzęt dla każdego. Pojazd waży swoje i jest raczej adresowany do silnych facetów. Sam nie miałem problemów z jego podniesieniem, ale wniesienie go na 4. piętro zastąpiłoby już dobry trening na siłowni. Sama jazda jest już jednak bardzo przyjemna, a rower prezentuje się zjawiskowo i jest świetnym sposobem aby się wyróżnić w tłumie.

Nie można tez pominąć ceny – ADO A20F to jeden z najtańszych fatbike’ów (o ile nie najtańszy) na rynku. Opłaca się go zamawiać szczególnie teraz, w trakcie promocji świątecznej. Pierwszych 100 osób, które kupią go w promocji dostaną ponadto zestaw błotników gratis.

Oferta jest bezpośrednio od producenta, więc jest to pewne źródło, które śmiało mogę polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.