7 zasad kupowania online za granicą

W jednym z poprzednich artykułów zachęcałem Was do spróbowania zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Jest to świetny sposób na oszczędzenie sporej gotówki, ale ma też pewne ryzyka, zatem sprawdźcie jak je ograniczyć i jak nie przepłacać za zakupy online za granicą:

Zasada 1: Kupuj tylko w sprawdzonych serwisach!

aliexpress logo

Handel w Internecie dynamicznie się rozwija i regularnie pojawiają się nowe serwisy oferujące coraz to lepsze ceny. Jeżeli jednak nie chcesz być królikiem doświadczalnym, skieruj się do tych serwisów, które wyrobiły już sobie pewną renomę. Często są to tym samym najwięksi gracze na rynku. Może nieznany portal zaoferuje niższe ceny, ale mimo wszystko czasami warto zapłacić parę groszy więcej aby uniknąć straty nerwów a niekiedy i pieniędzy.

Zasada 2: Zawsze porównuj cenę

porównanie ceny

Ceny „zagraniczne” (zwłaszcza w chińskich sklepach) są z reguły dużo niższe od oferowanych w polskich sklepach. Większość reguł, ma jednak wyjątki. Podobnie jest z powyższą zasadą, dlatego zawsze przed zakupem zweryfikuj czy kupując za granicą zaoszczędzisz cokolwiek. Z moich obserwacji obcych serwisów internetowych wynika, że ceny w Polsce są stabilniejsze, podczas gdy w sklepach zagranicznych bardzo często skaczą w górę i w dół (nawet o 100%-300%). Tym samym zawsze sprawdzaj przed zakupem czy cena skarpetek które ostatnio kupowałeś na aliexpress za 50 centów chwilę przed zakupem nie skoczyła do 15 dolarów (autentyczna sytuacja).

Zasada 3: Płać bezpiecznymi metodami

karta kredytowa

Pomimo, że najwięksi gracze na rynku handlu online mają swoje programy ochrony kupujących sprawiające, że sprzedawca otrzymuje pieniądze dopiero po skutecznej transakcji, zawsze warto zabezpieczyć się podwójnie. W tym celu warto przemyśleć kwestię środka płatniczego z którego korzystamy. W mojej ocenie pod każdym względem najbezpieczniejszą a zarazem najwygodniejszą metodą jest paypal. W dalszej kolejności są to karty przedpłacone i karty kredytowe. O płatnościach w Internecie napiszę bardziej szczegółowo wkrótce.

Zasada 4: Sprawdzaj koszty przesyłki

amazon

Coraz więcej sprzedawców oferuje bezpłatną wysyłkę swoich produktów przy określonej wartości zamówienia. Jednak w przypadku azjatyckich sprzedawców powszechną praktyką jest oferowanie bezpłatnej wysyłki nawet przy najmniejszym zamówieniu. Z drugiej strony na chińskich portalach znajdziemy też sprzedawców oferujących wysyłkę do Polski wyłącznie drogimi firmami kurierskimi, których koszt może wielokrotnie przewyższyć wartość produktu.

Zasada 5: Czytaj dokładnie opis produktu

ubrania

Uważne czytanie opisu kupowanego produktu jest poniekąd banałem, gdyż bez względu na to gdzie kupujemy musimy czytać uwagę na to co de facto zamawiamy. Jednak kupując za granicą musimy zwrócić dodatkowo uwagę na pewne szczegóły, na które nie zawsze zwracamy uwagę kupując w lokalnych sklepach. W przypadku ubrań będzie to przede wszystkim rozmiarówka, zwłaszcza chińska, która radykalnie różni się od polskiej (zapomnijcie o rozmiarze „S” ;)), natomiast w przypadku elektroniki musicie liczyć się z tym, ze nie zawsze dostaniecie ładowarki z europejskimi wtyczkami (np. zamawiając produkty z Wielkiej Brytanii i USA). W tym miejscu przydatna wskazówka: zawsze w komentarzu do zamówienia warto dopisać, że prosicie o europejską wersję produktu. Sprzedawcy często nawet dodają w treści ogłoszenia, że macie wybór, ale musicie o tym wspomnieć zamawiając.

Zasada 6: Zamawiaj z wyprzedzeniem

czas

Kupowanie na odległość łączy się w sposób naturalny z dłuższym czasem oczekiwania na kupowany produkt. W przypadku kupowania za granicą czas oczekiwania bywa odpowiednio dłuższy i zamawiając produkt z drugiego końca świata przyjdzie nam często poczekać na niego miesiąc lub dwa. W przypadku zakupów na aliexpress i tym podobnych serwisach chińskich raczej rzadko zdarza się aby zakupy przyszły szybciej niż po miesiącu (przy wyborze najtańszej dostawy). Nie jest to zatem najlepsze miesce do kupowania rzeczy, które będą nam niezbędne w trybie pilnym. Jako przeciwieństwo należy jednak wskazać serwis amazon.co.uk , który zakupy przysyła zadziwiająco szybko, według mnie nawet szybciej niż polskie sklepy. Wynika to przede wszystkim z tego, że na amazonie w większości sprzedawane są rzeczy, które sprzedawca faktycznie posiada i są wysyłane niemal natychmiast po dokonaniu płatności. W przypadku wielu polskich sklepów sprzedawcy handlują artykułami których de facto nie posiadają, a które kupują dopiero po tym, gdy je ktoś zamówi. Są to zwykli pośrednicy.

Zasada 7: Licz się z cłem i podatkami

sortownia paczek

Wiele produktów kupowanych za granicą podlega cłu i podatkom, które powinniśmy ponieść jako kupujący. Tyczy się to jedynie zakupów wysyłanych spoza Unii Europejskiej i krajów CEFTA, czyli musimy się z tym liczyć głównie w przypadku zakupów z USA i Chin. Każda paczka wysyłana do nas może być sprawdzona przez służby celne, które wezwą nas do uregulowania odpowiednich opłat (z reguły ok 20% ceny produktu). Jeżeli jednak wiemy gdzie kupować i jakie wybierać sposoby wysyłki szanse na kontrolę naszej paczki są minimalne. Doświadczeni sprzedawcy też dobrze wiedzą jak unikać tych opłat i swoje przesyłki opisują w odpowiedni sposób (np. jako prezent). Niemniej jednak robiąc zakupy liczmy się z ryzykiem poniesienia tych dodatkowych opłat.

Mam nadzieję, że tych 7 podstawowych zasad kupowania online za granicą przyda się Wam już przy najbliższych zakupach, a przede wszystkim że unikniecie rozczarowania wynikającego z pewnych zagrożeń o których wspomniałem.

Do powyższej listy zapewne można by dodać sporo innych punktów, jednak te 7 zasad wydało mi się najważniejsze. Jeżeli macie inne ciekawe uwagi – nie zapomnijcie dodać komentarza poniżej!

 Zerknijcie też na: listę 10 rzeczy, które warto zamówić z Chin!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.