Recenzja Xiaomi Mi Notebook Air z procesorem i7 8. generacji

Xiaomi Mi Notebook Air to coraz popularniejszy rywal MacBooka Air. Świetne parametry za znacznie mniejsze pieniądze to cecha, która charakteryzuje niemal wszystkie produkty od Xiaomi. Nie inaczej jest w przypadku komputerów przenośnych. Teraz chiński producent postanowił postawić poprzeczkę nieco wyżej i montuje do swoich sprzętów procesory Intela 8. generacji! Od niedawna procesory te montowane są nawet w 13 calowych lapkach, który właśnie trafił w moje ręce. Serdecznie zapraszam zatem do recenzji najnowszego Xiaomi Mi Notebook Air z procesorem i7 8. generacji.

Xiaomi Mi Notebook vs. Apple Macbook

Komputery od Xiaomi są od dłuższego czasu nazywane killerami Macbooków. Chiński producent mocno inspiruje się produktami amerykańskiej firmy. Podobieństwa możemy dostrzec głównie w designie. Jeżeli jednak przyjrzymy się specyfikacji poszczególnych sprzętów zauważymy sporo różnic i co ciekawe często z korzyścią dla Chińczyków. Xiaomi wypuściło na rynek 2 serie swoich laptopów sprzedawanych pod nazwą również nawiązującą do produktów Apple. Odpowiednikiem Macbooków Pro jest seria Mi Notebooków Pro (tutaj recenzja najnowszego) natomiast skoro Apple ma również serię Macbook Air, to i Xiaomi oferuje Mi Notebooki Air.

To co zdecydowanie odróżnia laptopy Xiaomi od MacBooków to cena. Najtańsze Mi Notebooki Pro kupicie już poniżej 3000 zł, natomiast najtańsze Mi Notebooki Air zdarzają się nawet poniżej 2000 zł. O komputerach Apple w tej cenie możemy raczej zapomnieć.

Xiaomi Mi Notebook Air z procesorem i7 8. generacji

Niedawno miałem przyjemność testować Xiaomi Mi Notebooka Pro – jednego z pierwszych na rynku laptopów z najnowszym i chyba ciągle najmocniejszym procesorem od Intela – i7 8.generacji (i7-8550u). Teraz natomiast wspomniane procesory trafiły również do mniejszej wersji, czyli Xiaomi Mi Notebooka Air.

Nowy Xiaomi Mi Notebook Air nieco różni się od poprzednich wersji. Najstarsze wersje były nieco mniejsze i miały ekran 12,5 cala. Były też wyposażone w znacznie słabsze procesory, mniej pamięci RAM i kilka innych słabszych podzespołów. Kolejne modele o wielkości 13,3 cala poszły zdecydowanie do przodu pod względem wydajności i wykonania. Były też wyposażone w procesory i5 (6. i 7. generacji). Tym samym pod względem wielu parametrów dogoniły konkurencyjne MacBooki Air.

Teraz jednak Xiaomi poszło jeszcze krok dalej. Wspomniane procesory 8. generacji (dostępne są wersje i5-8250u oraz i7-8550u) to tylko jedna z nowości. Komputery oferowane są obecnie w nieco ciemniejszej – szarej kolorystyce (deep gray) podczas gdy starsze wersje były srebrne. Podobnie jak w przypadku Xiaomi Mi Notebooka Pro, gdy tylko pojawiła się dobra promocja, zdecydowałem się na zakup wersji najmocniejszej z procesorem i7-8550u.

Xiaomi Mi Notebook Air – zamówienie i unboxing

Jednym z najlepszych miejsc na zamówienie komputera Xiaomi Mi Notebook Air (podobnie jak większości produktów Xiaomi i innych producentów chińskiej elektroniki), jest Gearbest. Dlaczego zdecydowałem się na zakup tam, a nie np. na Aliexpress? Z kilku powodów. Przede wszystkim sklep jest sprawdzony i póki co mnie nie zawiódł. Ceny tam są z reguły najniższe na rynku, zwłaszcza jak jest jakaś promocja, wyprzedaż itp. Najważniejszym jednak czynnikiem jest natomiast możliwość uniknięcia dodatkowych opłat takich jak podatek VAT, który często doliczany jest w przypadku importu produktów z Chin. Gearbest ma liczne europejskie magazyny, z których sprzęt dociera do Polski w zaledwie kilka dni (ma nawet polski magazyn). Niezależnie jednak od tego z jakiego magazynu zamawiamy – wybierając wysyłkę metodą Priority Line, ominiemy odprawę celną.

W momencie w którym zamawiałem swojego lapka, dostępna była dostawa wyłącznie z Hong-Kongu (pewnie niebawem pojawi się również w europejskich magazynach). Wybrałem oczywiście wysyłkę Priority Line. Deklarowany czas dostawy to 13-15 dni, co jak na wysyłkę z Azji, jest niezłym wynikiem. Okazało się natomiast, że kurier przybył jeszcze wcześniej bo już po 12 dniach od zamówienia! Tutaj możesz sprawdzić aktualną cenę.

 

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - paczka

Paczka była dobrze zabezpieczona. Poza zewnętrzną folią kurierską, było fabryczne szare pudełko, a dopiero w nim kolejne pudełko dodatkowo zabezpieczone styropianem.

Poza pudełkiem, dołożona luzem była natomiast przejściówka do europejskiego gniazdka.

Samo pudełko laptopa prezentowało się natomiast bardzo dobrze przez co nadawałoby się na prezent.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - pudełko

W środku natomiast znajdujemy:

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - unboxing

  1. laptopa;
  2. instrukcją obsługi;
  3. składaną ładowarkę (wymaga wspomnianej wcześniej przejściówki);
  4. kabel USB typu C (służy do ładowania).

Nowy Xiaomi Mi Notebook Air – wygląd

Jak prezentuje się nowy Xiaomi Mi Notebook Air z zewnątrz? Według mnie rewelacyjnie. Chińscy projektanci zadbali o niemal wszystkie detale niewątpliwie mocno inspirując się wcześniej wspomnianymi produktami Apple. Nie można jednak powiedzieć, aby to była tania chińska podróbka. Wręcz przeciwnie, Xiaomi skutecznie walczy z tymi stereotypami i prezentowany laptop jest tego najlepszym dowodem. Typowo biznesowa, elegancka stylistyka tego laptopa sprawia, że wiele osób będzie na niego spoglądać z zazdrością. Jednocześnie projektanci nie obkleili sprzętu firmowymi emblematami. Malutkie logo MI znajduje się jedynie na spodzie laptopa oraz pod ekranem. Większość osób nie będzie jednak w stanie zorientować się jakiej produkcji jest to sprzęt, niejednokrotnie myląc go z MacBookiem. Jego obudowę możemy też spokojnie obkleić w dowolny sposób, aby nabrał unikatowego wyglądu. Niektórzy być może postawią na nadgryzione jabłuszko. Obudowa jest jednak na tyle estetyczna, że nie trzeba jej dodatkowo dekorować. Zastosowana kolorystyka – głęboka szarzyzna (deep gray) nawiązuje do materiału z jakiego jest wykonana. Metalowa obudowa jest niezwykle solidna, sztywna i sprawia, że nie będziemy chcieli już nigdy wrócić do plastikowych laptopów, które wyglądają jak z innej epoki.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - z zewnątrz

Wymiary laptopa to 30,9 cm x 21,1 cm x 1,48 cm. Jest zdecydowanie mniejszy od Xiaomi Mi Notebooka Pro i większości standardowych laptopów.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - porównanie z Xiaomi Mi Notebook Pro

Jego waga to natomiast 1,3110 kg. Niedużo, jednak biorąc pod uwagę jego wymiary, można by oczekiwać że jest jeszcze lżejszy. Niestety podobnie jak w przypadku jego większego brata – miniaturyzacja w tym wypadku nie przekłada się na mniejszą wagę. Laptop jest wykonany z metalu i tym samym jest nieco cięższy od plastikowych sprzętów. Tak więc pomimo niewielkich wymiarów, czuć jego wagę.

 

Nowy Xiaomi Mi Notebook Air – specyfikacja

Zerknijmy teraz na parametry najnowszego notebooka od Xiaomi:

  1. Zacznijmy od najważniejszego wyróżnika – procesor i7 8. generacji (i7-8550u) – czterordzeniowy 2.5GHz ( do 4.0GHz ).
  2. RAM: 8GB DDR4;
  3. Grafika: NVIDIA GeForce MX150 2GB GDDR5 – znacznie wydajniejsza od np. 940MX;
  4. Dysk twardy: 256GB Pcle SSD – możemy też dołożyć dodatkowy dysk twardy (jest wolny slot M.2);
  5. Ekran: 13,3 cala IPS o rozdzielczości: 1920 x 1080 (Full HD), pokryty szkłem ochronnym;
  6. Bateria: 5400mAh – do 8 godzin pracy, czas ładowania: 1-2 godziny;
  7. Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac;
  8. Bluetooth: 4.1;
  9. Złącza: 2 x USB 3.0, USB typu C, HDMI, słuchawkowe: miniJack 3,5 mm;
  10. Czytnik linii papilarnych (na padzie).

W ofercie dostępna jest również wersja z procesorem i5 8. generacji (i5-8250u).

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - parametry

Instalacja oprogramowania

Specyfikacja techniczna niewątpliwie robi wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę w porównaniu z konkurencją. Pora jednak powiedzieć o wadach nowego Xiaomi Mi Notebooka Air. Niewątpliwie dla wielu osób największą wadą tego sprzętu będzie jego oprogramowanie. Dla wielu jednak wada ta będzie kompletnie nieistotna. Wszystkie komputery Xiaomi (przynajmniej te dostępne obecnie) mają w standardzie na swoim dysku instalkę Windowsa 10. Mają nawet Office’a 2016! Wydawałoby się zatem, że jest to świetny pakiet startowy. Niestety oprogramowanie to jest w wersji chińskiej.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - chiński windows

Niestety nie chodzi też o nakładkę językową, którą łatwo możemy zmienić. Nawet jak zmienimy domyślny język na polski, bądź angielski (co też nie jest takie proste), to co chwilę napotkamy na pewne utrudnienia wynikające z tego, że jest to chińska wersja systemu.

Zalecane jest zatem, aby na komputerze zainstalować czystą wersję systemu w języku polskim. Windowsa możemy pobrać z oficjalnej strony Microsoftu i zainstalować poprzez dysk USB. W BIOSie zmieniamy kolejność odpalania dysków i uruchamiamy system z instalki umieszczonej na pendrivie.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - zmiany w BIOS

Jeżeli nigdy tego nie robiliście, w internecie znajdziecie masę dokładnych instrukcji jak to zrobić. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. W internecie można też tanio kupić klucze licencyjne do Windowsa, aby korzystać z niego w pełni legalnie.

Pewnie dla niektórych będzie to spore utrudnienie, jednak już po zainstalowaniu systemu szybko zapomnimy o tych początkowych niedogodnościach. Zawsze można też poprosić o pomoc kogoś bardziej zorientowanego w temacie. Dla dobrego informatyka instalacja nowego Windowsa będzie prosta jak pstryknięcie palcami.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - instalacja

 

Użytkowanie nowego Xiaomi Mi Notebooka Air

Po zainstalowaniu systemu możemy zacząć testy nowego sprzętu. Pierwsze na co zwrócimy uwagę to niewątpliwie szybciutkie uruchamianie systemu. Po wciśnięciu włącznika, komputer włącza się niemal natychmiast. Osoby przyzwyczajone do długiego ładowania się systemu będą miały wręcz problem z przyzwyczajeniem się, ze w przypadku tego komputera, możemy z niego korzystać niemal natychmiast.

Dużo radości dadzą nam również żywe kolory oraz głęboka czerń na ekranie.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - film

Komputer pomimo swoich skromnych rozmiarów posiada bardzo dobre głośniki (od AKG). Nie są tak dobre, jak te montowane w Mi Notebook Pro (Infinity by Harman), ale niewątpliwie spokojnie wystarczą zarówno do oglądania filmów jak i do gier. Są na tyle głośne, ze spokojnie wypełnia dźwiękiem spory salon.

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 - recenzja - plecy

 

Deklarowane 8 godzin pracy bez ładowania można raczej włożyć między bajki (chyba, że będziemy używać wyłącznie edytora tekstu w oszczędnym trybie). W praktyce bateria działa przez ok. 6 godzin normalnego użytkowania, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem. Na plus należy również zaliczyć całkiem cichą pracę. Cichą pomimo bardzo mocnego procesora, który zapewne przy większym obciążeniu nagrzewa się. Od czasu do czasu słychać pracę wentylacji, ale w żaden sposób nie przeszkadza to w korzystaniu ze sprzętu. Bez wnikliwego wsłuchiwania się, raczej nie usłyszymy komputera.

Fajnym udogodnieniem jest też podświetlana klawiatura, która podświetla się wyłącznie kiedy z niej korzystamy. Wspomniane podświetlenie możemy też bardzo łatwo wyłączyć (klawisze Fn + F10).

Nowy Xiaomi Mi Notebook Air – podsumowanie

Czy zatem warto zadać sobie trochę trudu i sprowadzić ten sprzęt z Chin, a następnie instalować nowy system operacyjny? Według mnie zdecydowanie warto. Xiaomi Mi Notebook Air  to świetna alternatywa dla znacznie droższych MacBooków Air. Docenią go przede wszystkim osoby, którym zależy na mobilności i potrzebują sprawnego szybkiego komputera, który można spokojnie spakować do niewielkiej torby. Jednocześnie jego estetyka sprawia, że bez żadnych kompleksów będziemy mogli pokazać się z nim na mieście. To wszystko dostajemy za racjonalne pieniądze. Pamiętajmy też, że wraz z pojawiającymi się nowszymi procesorami, w tym wspomnianymi i5 i i7 8. generacji, spadła cena starszych wersji z procesorami 7.generacji. To również może być okazja dla osób szukających nieco tańszych rozwiązań. Decydując się na zakup, zajrzyjcie koniecznie na Gearbest.com i sprawdźcie czy nie ma tam aktualnie jakiejś dobrej oferty. Warto posprawdzać tam wszystkie magazyny dla poszczególnych modeli bo ich ceny mogą się znacznie różnić. Zamawiając natomiast z magazynów „HK” lub „China”, koniecznie wybierajcie wysyłkę Priority Line.

Mała aktualizacja: Wersje z najnowszymi procesorami szybko się rozeszły i trzeba zaczekać na nową dostawę, natomiast jeżeli wolicie wersję budżetową to jest teraz dobra promocja na model z procesorem i5-7200u: pod tym linkiem z opcją przesyłki Priority Line!

Aktualizacja nr 2: Komputery z Gearbest co jakiś czas wyprzedają się, ale za to pojawiły się na geekbuying.com! Ceny są niezłe, ale trzeba trochę dopłacić za wysyłkę (bierzcie tą droższą Priority Line, chyba że wybieracie magazyn europejski). Do wyboru jest kilka wersji z różnych magazynów. Na wersję z i-5 z Chin macie natomiast kupon rabatowy (-$30):  GKB015T. Zadziała tylko na 30 sztuk, więc może się szybko skończyć. Laptopy z i5-7200U są natomiast dostępne z bezpłatną wysyłką z polskiego(!) magazynu. Dodatkowo zbijecie ich cenę kodem rabatowym: UYTMHRDT. Po rabacie wychodzi $829,99! Jak załapiecie się na zniżkę to pamiętajcie aby podziękować w komentarzu 😉

W międzyczasie pojawiła się też nowa dostawa na gearbest i kody rabatowe:

GB$XMLAPAIR01 (wersja z i5 i grafiką MX150)

GB$XMLAPAIR02 (wersja z i7 i grafiką MX150)

GB&TAXMAIR04 (wersja z i5 i zintegrowaną grafiką HD 620)

oraz prawdziwy hicior: kod rabatowy: GB$XMLAPAIR03  obniżający o ponad $473 pierwszy laptop z tej serii w wersji GLOBAL! (z i5 i grafiką MX150) idealna opcja dla osób, które nie chcą się bawić w instalowanie nowego Windowsa!

Edit: obecnie w związku z listopadowymi promocjami są fantastyczne przeceny prawie wszystkich modeli – jest to idealny czas na zakup. Komputery są w tych dniach w fajnych cenach również na Aliexpress, ale uważajcie na metodę wysyłki (czy z europejskiego magazynu), żeby nie płacić dodatkowo VAT. Najbogatszy wybór modeli jest teraz na geekbuying.com. W przypadku zamawiania Xiaomi Mi Notebook Air w tym sklepie, koniecznie wybierajcie wysyłkę Priority Line.

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.