JJRC H47 Elfie+ – recenzja taniego mini drona z Chin

Nadeszła wiosna, a wraz z nią sezon na drony. Urządzenia coraz tańsze i coraz popularniejsze również w Polsce. Postanowiłem z tej okazji przetestować jednego z nich. JJRC H47 Elfie+ ochrzczony przez wielu jako podróbka DJI Sparka to model, który możemy nabyć za niecałe 200 zł. Czy sprzęt tak tani nadaje się do czegokolwiek? Odpowiedź na te pytanie znajdziecie w mojej recenzji.

Tanie drony z Aliexpress

Na Aliexpress i w podobnych chińskich serwisach sprzedażowych znajdziemy setki modeli dronów różnego rodzaju. Dużych, małych, rekreacyjnych i mniej lub bardziej profesjonalnych. Wiele spośród tych produktów to niestety nieudane podróbki produktów DJI i innych wiodących producentów. Niektórzy piszą, że drony psują się po pierwszym użyciu, albo nie są w żaden sposób sterowne. Są jednak nieliczne wyjątki, które zbierają niezwykle pozytywne oceny. Wśród nich jest JJRC H47 Elfie+, którego postanowiłem przetestować.

JJRC H47 Elfie+ - recenzja taniego odpowiednika Sparka - dron

JJRC H47 Elfie+, czyli DJI Spark w wersji budżetowej

Wiele osób określa JJRC H47 Elfie+, jako podróbkę jednego z najpopularniejszych obecnie na rynku mini dronów, czyli DJI Spark. Faktycznie są do siebie bardzo podobne wyglądem. Podobieństwa jednak na tym się raczej kończą, gdyż parametry Elfie+ w niczym nie nawiązują do znacznie droższego Sparka. Ja bym zatem określił tego drona jako budżetową wersję Sparka, zwłaszcza, że oba te drony pochodzą z Chin (tak, DJI to chińska firma!). Co zatem oferuje Elfie?

  • wymiary: 17,8 x 17,8 x 3,2 cm
  • sterowanie za pomocą smartfona lub kontrolera;
  • zasięg do 100 metrów (przynajmniej w teorii);
  • kamerę 2Mpix z video HD Ready;
  • baterię o pojemności 500 mAh  wystarczającą na ok. 7 minut lotu.

Zatem już na papierze wypada to dużo gorzej niż w przypadku Sparka, jednak biorąc pod uwagę śmiesznie niską cenę, parametry te i tak wydają się świetne.

Zamówienie i unboxing

Elfie+ podobnie jak cała chińska elektronika dostępny jest na Aliexpress.com. Drona oferuje tam wielu sprzedawców o różnych notach. Niestety większość z nich sprzęt wysyła bezpośrednio z Chin co wiąże się po pierwsze z długim czasem oczekiwania na paczkę, po drugie z ryzykiem doliczenia przez służby celne 23% podatku VAT. W związku z powyższym zdecydowałem się na zamówienie z Gearbest.com. Sklep ten ma liczne europejskie magazyny, z których wysyła swoje produkty bezpośrednio do Polski (magazyny GW) bądź też sprowadza je specjalnie z Chin lub Hong-Kongu do swoich europejskich magazynów i następnie przesyła je do Polski (wysyłka Priority Line). W obu przypadkach przesyłka traktowana jest jako nabyta w Unii Europejskiej, w związku z czym nie ponosimy dodatkowych opłat.

Jeden z magazynów Gearbest jest w Polsce (GW4) i z racji, że akurat mieli tam niezłą cenę – właśnie z niego postanowiłem zamówić swojego JJRC H47.

JJRC H47 Elfie+ - recenzja taniego odpowiednika Sparka - paczka z dronem

Paczka przyszła Inpostem w 3 dni od zamówienia. Szybciej niż w przypadku wielu polskich sklepów internetowych. W środku znalazło się eleganckie zamykane pudełko, w którym zgrabnie złożony był dron i pozostałe elementy:

JJRC H47 Elfie+ - recenzja taniego odpowiednika Sparka - etui z dronem

W pudełku/etui znajdujemy:

  • drona;
  • kontroler;
  • kabelek do ładowania;
  • śrubokręt;
  • zapasowe śmigła;
  • instrukcję obsługi.

JJRC H47 Elfie+ - recenzja taniego odpowiednika Sparka - zestaw

 

JJRC H47 Elfie+ z bliska

To co szczególnie zaskakuje to prostota tego zestawu. Dron jest leciutki i zwłaszcza po złożeniu ma wymiary przeciętnego smartfona (jest tylko trochę grubszy). Cztery ramiona ze śmigłami rozkładają się i składają bardzo łatwo. Na wierzchu drona mamy zaledwie jeden przycisk – włącznik. Z przodu natomiast widzimy malutką kamerę oraz diody, które zapalają się po włączeniu i od czasu do czasu wysyłają nam komunikaty migając.

JJRC H47 Elfie+ - recenzja taniego odpowiednika Sparka - kamera

Pod spodem mamy natomiast zamontowaną baterię, którą możemy łatwo wyjąć wciskając malutki przycisk i wysuwając ją z gniazda.

Baterię możemy naładować za pomocą załączonego kabelka USB, który musimy podłączyć do dowolnego urządzenia (również do powerbanku). Pełne naładowanie baterii zajmuje ok. 70 minut.

Sterowanie JJRC H47 Elfie +

Dronem możemy sterować za pomocą smartfona. Służy do tego specjalna aplikacja, którą możemy ściągnąć zarówno na telefony z Androidem, jak i z iOS. Łączność z dronem zapewniona jest poprzez Wi-Fi. Dron po włączeniu uruchamia sieć, z którą możemy się połączyć za pomocą telefonu. Połączenie się z dronem zajmuje dosłownie kilka sekund. Aplikacja zapewnia nam sterowanie wszystkimi funkcjami drona, jak również umożliwia podgląd na żywo z kamery (FPV).

Innym sposobem na obsługę drona jest sterowanie z użyciem załączonego kontrolera. Kontroler ten nie przypomina standardowych urządzeń tego typu. Z reguły kontrolery te posiadają dwa joysticki i do ich obsługi potrzebne są obie ręce. W przypadku JJRC H47 kontroler jest jednak malutki – ma tylko jeden joystick i trzymamy go w jednej ręce. Jak zatem możliwe jest sterowanie dronem takim kontrolerem? Jest to możliwe dzięki zastosowanej technologii grawitacyjnej. Kontroler reaguje na ruchy naszej reki i to w jaki sposób kontroler zmienia swoje położenie. Tym samym ruchy naszej ręki będą przekładały się na zachowanie drona. Drążek na kontrolerze służy nam głównie do wznoszenia się i zniżania. Jeżeli chcemy lecieć do przodu – pochylamy kontroler, a jeżeli chcemy się cofnąć – kierujemy kontroler do siebie.

Sterowanie jest bardzo intuicyjne i w przypadku Elfie+ to włąsnie sterowanie kontrolerem wypada zdecydowanie lepiej.

Przede wszystkim dron reaguje szybciej na ruchy kontrolera niż polecenia z telefonu. Nie ma też problemu z łącznością, a w przypadku sterowania telefonem bywają z tym problemy.

JJRC H47 Elfie + - recenzja taniego odpowiednika Sparka - dron manewruje

Nagrania z drona

JJRC H47 Elfie+ reklamowany jest jako dron do selfie. Moznaby zatem sądzić, że aparat fotograficzny będzie robił świetne zdjęcia. Niestety w dobie fantastycznych aparatów montowanych w naszych smartfonach, jakość zdjęć z Elfie może rozczarować.

JJRC H47 Elfie+ - recenzja taniego odpowiednika Sparka - zdjęcie z dronaJJRC H47 Elfie+ - recenzja taniego odpowiednika Sparka - zdjęcie z drona w lesie

Aparat obsługuje się bardzo łatwo z wykorzystaniem aplikacji na smartfona. Obraz rejestrowany jest na smartfonie i nie zajmuje dużo miejsca. Niestety zdjęcia robione w locie są mniej lub bardziej poruszone i ich ostrość pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jest z jakością nagrań video. Raczej nie nadają się do wykorzystania innego niż na własne potrzeby.

 

Wrażenia z latania

Początkowo trudno mi było utrzymać drona w powietrzu, zwłaszcza w stabilnej pozycji. Wynikało to z dwóch rzeczy: braku doświadczenia w sterowaniu oraz zbyt dużego wiatru. Pierwszą przeszkodę udało się z czasem przejść. Przy odrobinie wprawy i wnikliwym przeczytaniu instrukcji obsługi udało się opanować podstawowe manewry. Niestety trudniej było z wiatrem – dron z racji na niewielką masę jest bardzo podatny na wszelkie podmuchy. Aby w pełni cieszyć się z latania, musimy znaleźć w miarę zaciszne miejsce lub liczyć na bezwietrzną pogodę. Przy dużym wietrze latanie jest praktycznie niemożliwe, przy mniejszym jest natomiast utrudnione bo dron będzie się chwiał w locie. Może to być uciążliwe zwłaszcza jeżeli chcemy nagrać filmik. Podmuchy powietrza sprawiają że obraz będzie niestabilny, gdyż kamera nie ma żadnego gimbala.

W dobrych warunkach pogodowych latanie dronem daje nam jednak dużo frajdy. Producent deklaruje, że możemy latać nim na odległość do 100 metrów. Jednak przy odległości większej niż 30 metrów sterowanie staje się już mniej dokładne i ryzykowne.

Również deklarowany czas pracy na jednej baterii wydaje się nieco zawyżony. W moim przypadku bateria padała po około 5 minutach lotu.

Pozytywnym zaskoczeniem jest natomiast wytrzymałość drona. Zaliczyłem nim całą masę mniej lub bardziej udanych lądowań. Sporo razy uderzał w różne przeszkody takie jak gałęzie, płotki itp. Za każdym razem byłem przekonany, że prawdopodobnie był to jego ostatni lot. Jednak po ponownym rozłożeniu ramion, dron był znowu gotowy do lotu.

Niestety było tak do czasu. Nierozsądne uruchomienie drona przy dużym wietrze skończyło się tragicznie – dron poniesiony przez podmuch wiatru uderzył z impetem w ścianę w efekcie czego wyglądał tak:

JJRC H47 Elfie+ - recenzja taniego odpowiednika Sparka - rozbity dron

Widząc „obrażenia” byłem przekonany, że to już koniec. Okazało się jednak, że nawet tak duże wgniecenie nie wpłynęło w żaden sposób na pracę Elfiego. Musiałem jedynie wymienić jedno śmigło, które się wygięło (w zestawie są 4 zapasowe). Po wymienie śmigiełka, dron dalej lata jak nowy, tyle że już nie wygląda tak pięknie 🙂

 

JJRC H47 Elfie +: podsumowanie

Czy JJRC H47 Elfie + jest w mojej ocenie udaną podróbką DJI Sparka? Bynajmniej! Elfie+ jest niewątpliwie znacznie słabszym dronem z dużo gorszym aparatem i przede wszystkim mniejszym zasięgiem. Jest jednak nieporównywalnie tańszy (jakieś 15 razy!) – tutaj możecie sprawdzić aktualną cenę Sparka. Trudno zatem porównywać oba modele. Czy zatem JJRC H47 Elfie + jest wart swojej ceny? Zdecydowanie! Za cenę ok. $50 dostajemy świetną zabawkę, która może być początkiem naszej przygody z dronami. Sprzęt okazał się być całkiem wytrzymały pomimo swoich małych wymiarów, a nawet jeżeli go zniszczymy to łatwiej jest przełknąć jego stratę, niż uszkodzenie znacznie droższego sprzętu. Niewykluczone też, że jeżeli nie macie potrzeby nagrywania profesjonalnych zdjęć lotniczych – JJRC H47 Elfie+ w pełni wystarczy Wam do zaspokojenia Waszej potrzeby latania. Jeżeli zdecydujecie się na jego zakup to koniecznie sprawdźcie jego cenę tutaj – polski magazyn Gearbest (GW4) ma obecnie jego promocję oferując go za zaledwie $39, czyli znacznie taniej niż sam go kupiłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.