A5X Max – recenzja TV Boxa z Chin

Jednym z najciekawszych produktów dostępnych w chińskich sklepach są TV Boxy. Małe urządzenia potrafiące zamienić niemal każdy telewizor w multimedialny Smart TV. Jednym z najlepszych na rynku urządzeń tego typu jest A5X Max. Sprawdźcie jego recenzję i sami oceńcie czy warto zainwestować w ten sprzęt.

TV Boxy z Chin

TV Boxy to małe urządzenia działające w większości przypadków w oparciu o system Android i umożliwiające rozbudowanie funkcji niemal każdego telewizora. Nawet jeżeli nasz odbiornik jest wyposażony w funkcje Smart TV, to jednak Android TV daje nam dużo więcej możliwości. TV Boxy można już kupić w niemal każdym sklepie z elektroniką, jednak to te chińskie oferują najwyższe parametry za niewielkie pieniądze.

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - strona główna

A5X Max z Cafago.com

O ile mój telewizor miał liczne funkcje Smart TV to niestety brakowało mi aktualizacji. Co więcej, dotychczasowe aplikacje, m.in. YouTube zaczęły się regularnie zacinać. Zdecydowałem się zatem sięgnąć po TV Boxa. Wybór padł na A5X Max z cafago.com. Można go tam kupić z rabatem – z użyciem kodu: PS4622 zbijecie cenę do 46,89 Euro, czyli ok. 200 zł

Paczka przyszła do mnie w ciągu kilkunastu dni za pośrednictwem kuriera DHL:

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - paczka z CafagoA5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - pudełko

W środku znajdujemy:

  • TV Boxa;
  • pilot;
  • kabel do zasilania;
  • przewód HDMI;
  • instrukcję obsługi (w języku angielskim).

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - zawartość zestawu

Parametry techniczne A5X Max

A5X Max jest bardzo mały i leciutki:

11,4 cm x 11,4 cm x 2,4 cm oraz 134 gram wagi

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - TV BoxUrządzenie jest też bardzo ładne i mało rzucające się w oczy. Zarówno rozmiarami, jak i wyglądem przypomina niektóre dyski twarde lub powerbanki.

Pomimo niewielkich rozmiarów, urządzenie wyposażone jest w imponującą ilość interfejsów:

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - tył TV Boxa

Są aż 4 wejścia USB (w tym jedno 3.0), wyjście HDMI, S/PDIF (wyjście do sprzętu Audio); gniazdo Ethernet, wyjście RCA (tzw. cincz do starych telewizorów) oraz wejście na karty SD.

Imponująco prezentuje się też to co mamy w środku boxa:

Procesor CPU: RK3328 Quad-Core Cortex-A53
Procesor GPU: Penta-Core Mali-450 up to 750Mhz+
Pamięć RAM: 4GB DDR3; Pamięć Flash: 32GB EMMC (można rozbudować kartą SD do 128 GB)

Uruchomienie A5X Max

Podłączenie boxa jest dziecinnie proste. Podłączamy kabel zasilania, podłączamy kabel HDMI do telewizora i możemy zacząć korzystać z urządzenia.

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - podłączenieA5X Max ma wbudowany moduł z anteną Wi-fi (2,4G) zatem jeżeli mamy w mieszkaniu ustawioną sieć bezprzewodową to kabel Ethernet okaże się zbędny.

Do obsługi boxa posłuży nam załączony pilot, aczkolwiek możemy go spokojnie zastąpić urządzeniami zewnętrznymi (np. bezprzewodową myszką lub klawiaturą).

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - pilotPrzy pierwszym uruchomieniu warto wybrać w ustawieniach język polski i mamy gotowe Smart TV:

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - instalacja języka polskiegoBox ma zainstalowany system Android 8.1  oraz kilka podstawowych aplikacji takich jak YouTube, Netflix itp., ale z racji, że jest też Google Play to mamy praktycznie niegraniczony wybór aplikacji, które możemy zainstalować:

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - Google Play A5X Max obsługuje jakość obrazu 4K Ultra HD (oczywiście o ile mamy odpowiedni telewizor). W przeciwnym razie sprzęt dostosuje wysyłaną  rozdzielczość do możliwości naszego telewizora.

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - obraz na YouTubeZ wykorzystaniem TV Boxa możemy zainstalować gry:

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - instalacja gry Fifa MobileA5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - gra Fifa MobileJednak do większości z nich musimy oczywiście dokupić klawiaturę i myszkę (bo pilotem raczej ciężko operować ;))

Sprzęt przydaje się również do oglądania telewizji, jeżeli takowej nie mamy podłączonej.

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - telewizja

Działa też system Kodi umożliwiający niemal nieograniczone instalowanie aplikacji (również tych nieoficjalnych):

A5X Max - recenzja TV Boxa z Chin - obsługa Kodi

Dla mniej wtajemniczonych: Kodi umożliwia m.in. oglądanie filmów, seriali i programów telewizyjnych w nie do końca legalny sposób. Ja oczywiście do tego nie namawiam. A5x Max jak najbardziej obsługuje również legalnego Netflixa, Showmax itp.

Z TV Boxem możemy również łączyć się za pomocą komputera i komórki i np. w ten sposób odtwarzać pliki z telefonu na telewizorze (poprzez DLNA). Możemy też oczywiście odtwarzać pliki z dysków twardych, pendrive’ów, kart SD itp.

A5x Max – podsumowanie

Podsumowując jestem pozytywnie zaskoczony działaniem tego sprzętu. O ile o teoretycznych możliwościach mogłem oczywiście poczytać wcześniej to miałem obawy odnośnie sprawności działania. Bałem się np., że box będzie działał powoli, albo będzie się przycinał. Nic z tych rzeczy. Korzystam z boxa od kilku dni i jestem na siebie wkurzony, że nie kupiłem czegoś takiego wcześniej. Jakość obrazu jest genialna, wszystko działa płynnie i skończyły się moje problemy z ciągle wyłączającym się YouTubem na telewizorze. A5X Max daje ogromne możliwości pomimo tego, że kosztuje niewielkie pieniądze. Dodatkowo w obecnej ofercie cafago.com kupicie go z rabatem używając kodu: PS4622 zbijecie cenę do 46,89 Euro, czyli ok. 200 zł.

31 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.